Měli jsme možnost vyzkoušet si...

Od 25. do 27. dubna jsme testovali soupravu traktoru s radličkovým kypřičem. Traktor Fendt 939 Profi Plus nám předvedla a zapůjčila firma Agromex. Prvních 10Mth bylo zdarma, za každou další Mth jsme platili 600 Kč. Radličkový kypřič Köckerling Trio 500 nám nabídla firma Agrotech HK protislužbou za předvedení aplikační techniky na polním dnu, který bude pořádat koncem června.

Traktor o výkonu 390hp a třířadý radličkový kypřič o záběru 5m osazený dláty 80mm s křidélky jsme využili jako podmítač při obnově trvalých travních porostů a dále jsme s ním zkusili zapravit hnůj, který jsme předtím rozmetli.

V našem kopcovitějším terénu byl zvolený výkon traktoru a záběr kypřiče optimální, jenom jsme maličko podcenili dotížení traktoru. V každém zadním kole bylo 1000kg, v předním tříbodovém závěsu 1800kg, kde by bylo vhodnější použití závaží 2500kg, abychom zamezili prokluzu a lépe přenesli výkon traktoru na podložku a zefektivnili tak jeho práci.

Optimální rychlost soupravy při práci je od 8-12km/hod., což odpovídá 4-6 ha/hod. při ideálních podmínkách. My jsme se dostali na průměrný výkon 2,8ha/hod., který považujeme v našich podmínkách za dobrý, při průměrné výměře půdních bloků okolo 4ha. Při každém přejezdu jsme museli soupravu očistit, abychom neodváželi drahocennou ornici z polí a nepohoršovali obyvatele z okolí vytaženou hlínou na komunikace.

Danou soupravu jsme použili k podmítce cca 80mm, kde jsme dosahovali spotřeby kolem 8l/ha nafty a 0,5l/ha močoviny. Při zadělání hnoje v dávce 30t/ha jsme zvětšili pracovní hloubku na 120mm, abychom měli dostatek zeminy pro zadělání jemně rozmeteného hnoje. V důsledku rozmeteného hnoje se zvýšil prokluz a s vyšší hloubkou i tahový odpor. Spotřeba traktoru vzrostla u nafty na 12l/ha a močoviny na 0,6l/ha.

Po nastavení všech funkcí (souvraťový management, tempomat, velikost prokluzu a zaškolení obsluhy) jsme se nebáli soupravu půjčit opravdu komukoliv, kdo měl zájem nebo koho jsme v ní chtěli vidět:) Více fotografií naleznete na následujícím odkazu Testování - Fendt 939.